Ana içeriğe atla

Böyle Gitmemeli

Değişmek mi istiyorsun? Kendinde, hayatında bir şeyler artık böyle gitmemeli mi? Bak yeni bir yıl geliyor. Sıradan bir pazartesi başlamaktan çok daha etkili bir tarih.
Nasıl mı değişir insan veya ne kadar mı değişir? Bu yaşa, cinsiyete, yaşadığı şartlara göre değiştirebilen bir durum. Ama belli başlı noktalar var. Mesela değişimin kolaylığı yaşla doğru orantılı. Yani ne kadar yaşın küçükse bu o kadar kolay. Çünkü özellikle ergenlikten sonra belli başlı huylar karaktere dönüşüyor. Bu nedenle eğer çok istemezsen , kendin için değil de sırf biri dedi diye değişmeye çalışacaksan üzgünüm ama bu olmayacak. Sadece ve sadece kendin istersen değiştirebilirsin artık. İnsanlar sadece destek olabilir.
Nasıl değişebilirsin biliyor musun? Aklına koyacaksin. Yolum bu dönmeyeceğim diye başlayacaksın. Hızlı ve ani bir karar alacaksin. Uzatmayacaksın öyle şu zaman yaparım gibi. Üşengeçliğini kendine saklayacaksin mesela. O katılmayacak buna. Hatta sorunun üşengeçlikle ilgiliyse ilk onu değiştirmekle başlayacaksın. Beyin öyle mükemmel bir organ ki verdiğin komutları yapmak için elinden geleni yapıyor. Baştan ben bunu yapamam dersen, değişmeye inanmazsan o da bunu yapmayacak yani seni değiştirmemeye çalışacak. Ve inan bana başaracak. Çünkü ona değişemem komutunu verirsen bunun için uğraşacak ve değişemediğinde başarmış olacak. Beynine doğru inandığın komutu verirsen yeni yilda değişebilirsin. Ama sadece kendin için.. Ben sana inanıyorum, sende kendine inan!

Yorumlar

 1. Cok beğendim yazını. Gerçekten umutlandım, kendime inandım. Teşekkür ederim��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım. Az da olsa bir katkım olduysa ne mutlu bana 😌😌 mutlu yillar🎉

   Sil
 2. Başkası için deişecrksen gerçekten bu olmuyo cok haklısın gerçekten önemli olan krndin istemen

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Seni Seçtim Pikachu

Merhabaaa.🙌 Yine bir süre yoktum buralarda.😓 "Yazıyorsun da haber mi vermiyorsun?" diyen herkesi yerim!😍
Çaylar,kahveler alındıysa başlıyorum bugünkü konumuza. Bugün "Hayatın ne kadarı bizim elimizde?" diye bir soralım istiyorum. Bana göre hayat ikiye ayrılıyor. Bir kısmı kader bir kısmı seçimdir.  Kader kısmı (inanabilir veya inanmayabilirsin) elimizde olmayan şeyler. Doğum tarihi, ölüm tarihi, kaza, nerede kimin çocuğu olarak doğacağın vs. Yani aslında hayatın ana hatları denilebilir.  Seçim kısmı da senin verdiğin kararlar, tavırlar, davranışlar vs. Yani ana hatların arasını biz yapıyoruz seçimlerle. Her şeyi mutluluğa bağlayan ben bu konuyu da bağlayacağım elbet. Mutlu olmak, üzgün olmak , sinirli olmak da işini,eşini seçmek gibi bir seçim! Başta saçma gelebilir. O halde seninle bir hayale dalalım. Yeni bir güne başlıyorsun. Bi bakıyorsun okula/işe geç kalmıssın. Tepkin muhtemelen hayata isyan etmek olacak. Neden? Sende bir insansın ve herkes gibi uyuyakala…

Bana Değer

Merhaba! Yine yazmadım ihmal ettim buraları. Ama ben burayı bir bahçe gibi görüyorum. Önce bir şeyler ekmeliyim hayatıma. Filizlenip açacak çiçeklerim olsun ki yazayım buralara. Buradaki her bir yazı belki bir gözlem belki kendime bir not. Bugünkü kendime bir not. Herkesin kendine bırakması gereken bir not..
Kendini sev! Her halinde hem de. Sivilcenle, kilonla, boyunla, tarzınla, hayallerinle, seni sen yapan her şeyinle!
Sen özelsin! Bak çevrene senden başka var mı bir tane daha? Aynı senin gibi görünen, senin gibi düşünen.. Yok işte, bir tane daha sen yok! İşte bu yüzden önemlisin.
Asıl önemli olana geliyorum. Kendine değer ver! Kendine değer verirsen hem kendini sever hem de özel görürsün. Ama öyle laf olsun diye değil. Kendini en değerli görmek zorundasın. Altını çiziyorum bu bir zorunluluk. Kendine değer vermezsen kimse sana değer vermez. Kendini bir başkasından değersiz kılarsan o kişi yarın bir gün kendini değerli kılarsa buna kızamazsın. Ben salak mıyım? Yapar mıyım öyle şey d…

BİR AN

Bu kez uzun bir otobüs yolculuğunda yazıyorum.. Uzun bir yol, dingin bir müzik.. Gidiyor yol, bitmeyecek gibi..
Yol bitmiyor da biten şeyler var hayatta. Ömür mesela. Bunu fark etmek için illa birinin hasta olması veya ölmesi mi gereklidir ki? Her an patlayacak bir bomba misali yanı başımızda beklemiyor mudur?
Sağlık mesela. Bitmese de bozulan bir yapı. Peki ya sağlığa şükretmek için hep hasta veya engelli mi görmek gerekir? Gerçek şükür bu mudur ki?
Bir şeyleri fark etmemiz için hep bir şeyler görmek, duymak zorunda mıyız?
Şu an hala nefes alıyorken çeksek en büyük nefesimizi.. İki kelime süzülse dilimizden .. "Çok şükür!" Sonra hala var olan sağlık sorunlarına rağmen bin beterleri için de bi "Şükür" desek.. Hep buna şükür! Belki o zaman o gitmeyen kara bulutlarımız dağılır, yaşadığımız o "anın" tadına varırdık. Evet, o hala nefes aldığın kısacık an. Geri gelmeyen, sadece senin olan.
Belki de hayat sadece bir an.  Biz onu bu denli karmaşıklaştırıyoruz. …