Ana içeriğe atla

Böyle Gitmemeli

Değişmek mi istiyorsun? Kendinde, hayatında bir şeyler artık böyle gitmemeli mi? Bak yeni bir yıl geliyor. Sıradan bir pazartesi başlamaktan çok daha etkili bir tarih.
Nasıl mı değişir insan veya ne kadar mı değişir? Bu yaşa, cinsiyete, yaşadığı şartlara göre değiştirebilen bir durum. Ama belli başlı noktalar var. Mesela değişimin kolaylığı yaşla doğru orantılı. Yani ne kadar yaşın küçükse bu o kadar kolay. Çünkü özellikle ergenlikten sonra belli başlı huylar karaktere dönüşüyor. Bu nedenle eğer çok istemezsen , kendin için değil de sırf biri dedi diye değişmeye çalışacaksan üzgünüm ama bu olmayacak. Sadece ve sadece kendin istersen değiştirebilirsin artık. İnsanlar sadece destek olabilir.
Nasıl değişebilirsin biliyor musun? Aklına koyacaksin. Yolum bu dönmeyeceğim diye başlayacaksın. Hızlı ve ani bir karar alacaksin. Uzatmayacaksın öyle şu zaman yaparım gibi. Üşengeçliğini kendine saklayacaksin mesela. O katılmayacak buna. Hatta sorunun üşengeçlikle ilgiliyse ilk onu değiştirmekle başlayacaksın. Beyin öyle mükemmel bir organ ki verdiğin komutları yapmak için elinden geleni yapıyor. Baştan ben bunu yapamam dersen, değişmeye inanmazsan o da bunu yapmayacak yani seni değiştirmemeye çalışacak. Ve inan bana başaracak. Çünkü ona değişemem komutunu verirsen bunun için uğraşacak ve değişemediğinde başarmış olacak. Beynine doğru inandığın komutu verirsen yeni yilda değişebilirsin. Ama sadece kendin için.. Ben sana inanıyorum, sende kendine inan!

Yorumlar

 1. Cok beğendim yazını. Gerçekten umutlandım, kendime inandım. Teşekkür ederim��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım. Az da olsa bir katkım olduysa ne mutlu bana 😌😌 mutlu yillar🎉

   Sil
 2. Başkası için deişecrksen gerçekten bu olmuyo cok haklısın gerçekten önemli olan krndin istemen

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Huzurlu Olma Serüveni 2

Merhaba! Umuyorum ki perşembe gününden beri sağlığın sıhatin iyidir. Yeni bir serüvene başladığımız şu günlerdeki değişimi hissediyor musun? Hissetmiyorsan da ilerleyen yazılarda huzuru daha mümkün kılacağız. Bu enerji bizi bulacak.
Başlık: Kusursuzluğu Kabullenin
Uzun bir konuyla daha beraberiz. Ben kitapta size ne yazdığını değil hep kendi düşüncelerimi aktarıyor olacağım. Bu nedenle benim gibi düşünüyor olmak zorunda değilsin. Beraber huzuru arıyoruz sadece.
Konumuz aslında bizi "mükemmeliyetçilik" kavramının ortasına atıyor. Huzurumuzu kaçıran hep daha iyisi olması gerekliliği dürtüsü hepimizi görmüyor mu? Halbuki bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek gerekmiyor mu? Her zaman daha iyisi mi olmalı? Bunun için çalışmak denemek şahane bir yolken biz neden bunu bir işkence ve kısır bir döngü içinde bırakırız ki? Hep daha iyisi. En iyisi olmalı. Ama bu kime göre neye göre? Sana göre en iyisi sahiden de en iyisi midir ki? Bunca yıldır kendimizi yorduğumuz yeterli. Biz mükemmel…

Senin İçin Huzur

Merhabalar!  Blogger okuyan, yazan üç beş insan kaldık herhalde şurada. 😂 Hatta okuyan kişi sayısı okul bazında artarken yazı okuma olarak düştüğü şu günlerde seninle burada buluşmak çok özel..
Sürekli yazayım dedim olmadı. Zorlayınca da hiç olmaz ya hani tam da öyle bir durum.
Yazmayı,  seninle burada konuşmayı seviyorum ben.  Bu nedenledir ki özür diliyorum verdiğim aralar için.
Huzur arayışımız bu yazıda devam ediyor. Sık sık yazmaya çalışacağım. Canlansın buralarda yazın gelişiyle. Bir Youtube klasiği gibi yaparak anasayfamdaki abone ol tuşuna tıklar mail adresinizi yazarsanız ben yazı koydukça bildirim gelir. (Şaka değil 😄)
Bugünkü konumuz kitaptan olmayacak. Huzurun senin için ne ifade ettiğine bakmadan huzuru aramak da saçma geldi.
Sor istiyorum kendine huzur senin için ne?
Aklına ne geliyor huzur denilince?
Bir meyhanede rakı balık mı?
Ailenle geçirdiğin bir akşam mı?
Deniz kenarında çekirdek çitlenmek mi?
Balık tutmak mı?
Bomboş yatmak mı?
Tatil mi?
Çalışmak mı?
Daha sonra…

Huzurlu Olma Serüveni 1

Buralar eskiden nasıl da canlıydı. Şimdiler de yokmuşum. Halbuki ne hevesle yazar, paylaşırdım sizlerle. Nasıl severdim seninle/ sizinle konuşmayı...
Sanmayın ki bıraktım buraları. Sadece hep aynı konular üzerinden gitmeyelim yeni konsept bulalım istedim. Yazayım bak bunu diyeceğim bir ilham. Daha geçen gün almış olduğum bir kitap farklı bir bakış açısı sundu. Madem öyle bende burada paylaşayım bir çay eşliğinde tartışalım dedim.
Kitabımız Dr. Richard Carlson'nın "Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak Şeyleri Dert Etmeyin" isimli kitabı. Tam 190 başlıktan oluşuyor. Bende Salı Perşembe ve Cumartesi günleri bir başlıkla geleceğim.
Bugün ilk başlıkla başlıyoruz.
Başlık: Ufak Tefek Şeyleri Dert Etmeyin
Hayatta ne kadar saçma ve küçük şeylere dakikalarımızı hatta saatlerini harcadığımızı fark ediyor muyuz? Kötü haber ne yazık ki fark etmiyoruz. Daha da fenası bunları büyütüp büyütüp bir dünya haline getiriyoruz. Sonrası belli zaten. Depresif haller, her şey üstüme geliyorlar. Haya…