Ana içeriğe atla

Yönetmen Sensin

Merhabaa!Bugün farklı bir şeye değineceğiz..Bir eksikliğimize..Aklında bir çok şey var ama benim aklımdaki kitap okumak..
Çevremdeki bir çok kişi kitap okumayı sevmiyor ya da zamanı yok.Çok az kişi bana yeni kitap öneriyor ve beğendiği bölümleri atıyor.Bende bunun için bir instagram sayfası açtım gidelimm_buralardan diye.Beğendiğiniz bir söz olur da canınız kitap okumayı ister veya bir kitap arayışındaysanız tavsiye amaçlı.Ama tabiki daha çok yeni daha paylaşılacak bir çok şey de olsa bu yeterli değil.Çünkü yakından tanıdıklarım dışında büyük bir çoğunluk da kitap okumuyor!
Öncelikle sevmeyenlerden başlayalım.Kitap sevmemenin tek bir nedeni olabilir.O da kendi seveceğin tarzı bulamamış olmak.Ama o kadar çok tarz var ki eğer bulamadıysan kusura bakma ama bu senin ihmalkarlığın.Macera,yaşanmış hikaye,aşk,psikoloji,kişisel gelişim vs. o kadar çok kitap tarzı var ki birini mutlaka seveceksin.Zaten bir sevdin mi devamı gelecek..
Gel gelelim bir de seviyorum ama "zamanım yok"culara.Bir sürü bahanen var eminim.Hayat telaşından vakit kalmıyor değil mi?Aslında gününü kendi gözünde bir değerlendirirsen kitaba ayrı bir zaman yaratamıyorsan dahi o boş zamanlarına onu yerleştirsen her gün kitap okuyacaksın.Otobüste giderken,otobüs beklerken,birini beklerken,dersine işine ara verdiğinde,yemek pişene kadar dinlendiğinde,akşamları saatlerce telefonda takıldığın zamanlar yerine..Daha sana bir çok "boşa geçen zaman" sayabilirim.Hem zamanın değerlenecek hemde kitabını okuyacaksın.Bir taşta iki kuş yani!
Artık bahaneleri rafına kaldırma zamanı geldi.Önemli olan imkan yaratmak ve biliyorsun,istersek oluyor..
Yakın zamana kadar bende bahanelerimin kölesiydim.Ama fark ettim ki hayat her şeyi yaşamak ve tecrübe edinmek için çok kısa!
Hem okumak dizi veya film izlemekten çok daha zevkli..Çünkü bu kez yönetmen sensin..Yazılı bir senaryo var ve kişileri mekanları sen kendin kurguluyorsun beyninde.Ya da okulda öğrenmediğin ve öğrenemeyeceğin şeyleri öğreneceksin.En acemi kitap dahi sana o kadar çok şey katacak ki sana fark ettirmeden..Bir cümle dahi olsa bilemezsin o cümlenin senin hayatına katacaklarını..En güzeli ise o küçük odandan,o dopdolu otobüsten kurtulup bambaşka bir dünyanın kapısını aralayacaksın..Hatta yeni zevkler hobiler bulacaksın,belki bir idol bulacaksın kendine,derdine derman veya derdinde yanındaymışcasına bir omuz bulacaksın,yalnızlığını giderecek..Daha bir çok şey.Ona şans ver.İnan ki zevkli şeylerde yararlı olabiliyor!Unutma,bir çok kitap yönetmenini bekliyor!..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Seni Seçtim Pikachu

Merhabaaa.🙌 Yine bir süre yoktum buralarda.😓 "Yazıyorsun da haber mi vermiyorsun?" diyen herkesi yerim!😍
Çaylar,kahveler alındıysa başlıyorum bugünkü konumuza. Bugün "Hayatın ne kadarı bizim elimizde?" diye bir soralım istiyorum. Bana göre hayat ikiye ayrılıyor. Bir kısmı kader bir kısmı seçimdir.  Kader kısmı (inanabilir veya inanmayabilirsin) elimizde olmayan şeyler. Doğum tarihi, ölüm tarihi, kaza, nerede kimin çocuğu olarak doğacağın vs. Yani aslında hayatın ana hatları denilebilir.  Seçim kısmı da senin verdiğin kararlar, tavırlar, davranışlar vs. Yani ana hatların arasını biz yapıyoruz seçimlerle. Her şeyi mutluluğa bağlayan ben bu konuyu da bağlayacağım elbet. Mutlu olmak, üzgün olmak , sinirli olmak da işini,eşini seçmek gibi bir seçim! Başta saçma gelebilir. O halde seninle bir hayale dalalım. Yeni bir güne başlıyorsun. Bi bakıyorsun okula/işe geç kalmıssın. Tepkin muhtemelen hayata isyan etmek olacak. Neden? Sende bir insansın ve herkes gibi uyuyakala…

Bana Değer

Merhaba! Yine yazmadım ihmal ettim buraları. Ama ben burayı bir bahçe gibi görüyorum. Önce bir şeyler ekmeliyim hayatıma. Filizlenip açacak çiçeklerim olsun ki yazayım buralara. Buradaki her bir yazı belki bir gözlem belki kendime bir not. Bugünkü kendime bir not. Herkesin kendine bırakması gereken bir not..
Kendini sev! Her halinde hem de. Sivilcenle, kilonla, boyunla, tarzınla, hayallerinle, seni sen yapan her şeyinle!
Sen özelsin! Bak çevrene senden başka var mı bir tane daha? Aynı senin gibi görünen, senin gibi düşünen.. Yok işte, bir tane daha sen yok! İşte bu yüzden önemlisin.
Asıl önemli olana geliyorum. Kendine değer ver! Kendine değer verirsen hem kendini sever hem de özel görürsün. Ama öyle laf olsun diye değil. Kendini en değerli görmek zorundasın. Altını çiziyorum bu bir zorunluluk. Kendine değer vermezsen kimse sana değer vermez. Kendini bir başkasından değersiz kılarsan o kişi yarın bir gün kendini değerli kılarsa buna kızamazsın. Ben salak mıyım? Yapar mıyım öyle şey d…

Huzurlu Olma Serüveni 2

Merhaba! Umuyorum ki perşembe gününden beri sağlığın sıhatin iyidir. Yeni bir serüvene başladığımız şu günlerdeki değişimi hissediyor musun? Hissetmiyorsan da ilerleyen yazılarda huzuru daha mümkün kılacağız. Bu enerji bizi bulacak.
Başlık: Kusursuzluğu Kabullenin
Uzun bir konuyla daha beraberiz. Ben kitapta size ne yazdığını değil hep kendi düşüncelerimi aktarıyor olacağım. Bu nedenle benim gibi düşünüyor olmak zorunda değilsin. Beraber huzuru arıyoruz sadece.
Konumuz aslında bizi "mükemmeliyetçilik" kavramının ortasına atıyor. Huzurumuzu kaçıran hep daha iyisi olması gerekliliği dürtüsü hepimizi görmüyor mu? Halbuki bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek gerekmiyor mu? Her zaman daha iyisi mi olmalı? Bunun için çalışmak denemek şahane bir yolken biz neden bunu bir işkence ve kısır bir döngü içinde bırakırız ki? Hep daha iyisi. En iyisi olmalı. Ama bu kime göre neye göre? Sana göre en iyisi sahiden de en iyisi midir ki? Bunca yıldır kendimizi yorduğumuz yeterli. Biz mükemmel…