Ana içeriğe atla

Yönetmen Sensin

Merhabaa!Bugün farklı bir şeye değineceğiz..Bir eksikliğimize..Aklında bir çok şey var ama benim aklımdaki kitap okumak..
Çevremdeki bir çok kişi kitap okumayı sevmiyor ya da zamanı yok.Çok az kişi bana yeni kitap öneriyor ve beğendiği bölümleri atıyor.Bende bunun için bir instagram sayfası açtım gidelimm_buralardan diye.Beğendiğiniz bir söz olur da canınız kitap okumayı ister veya bir kitap arayışındaysanız tavsiye amaçlı.Ama tabiki daha çok yeni daha paylaşılacak bir çok şey de olsa bu yeterli değil.Çünkü yakından tanıdıklarım dışında büyük bir çoğunluk da kitap okumuyor!
Öncelikle sevmeyenlerden başlayalım.Kitap sevmemenin tek bir nedeni olabilir.O da kendi seveceğin tarzı bulamamış olmak.Ama o kadar çok tarz var ki eğer bulamadıysan kusura bakma ama bu senin ihmalkarlığın.Macera,yaşanmış hikaye,aşk,psikoloji,kişisel gelişim vs. o kadar çok kitap tarzı var ki birini mutlaka seveceksin.Zaten bir sevdin mi devamı gelecek..
Gel gelelim bir de seviyorum ama "zamanım yok"culara.Bir sürü bahanen var eminim.Hayat telaşından vakit kalmıyor değil mi?Aslında gününü kendi gözünde bir değerlendirirsen kitaba ayrı bir zaman yaratamıyorsan dahi o boş zamanlarına onu yerleştirsen her gün kitap okuyacaksın.Otobüste giderken,otobüs beklerken,birini beklerken,dersine işine ara verdiğinde,yemek pişene kadar dinlendiğinde,akşamları saatlerce telefonda takıldığın zamanlar yerine..Daha sana bir çok "boşa geçen zaman" sayabilirim.Hem zamanın değerlenecek hemde kitabını okuyacaksın.Bir taşta iki kuş yani!
Artık bahaneleri rafına kaldırma zamanı geldi.Önemli olan imkan yaratmak ve biliyorsun,istersek oluyor..
Yakın zamana kadar bende bahanelerimin kölesiydim.Ama fark ettim ki hayat her şeyi yaşamak ve tecrübe edinmek için çok kısa!
Hem okumak dizi veya film izlemekten çok daha zevkli..Çünkü bu kez yönetmen sensin..Yazılı bir senaryo var ve kişileri mekanları sen kendin kurguluyorsun beyninde.Ya da okulda öğrenmediğin ve öğrenemeyeceğin şeyleri öğreneceksin.En acemi kitap dahi sana o kadar çok şey katacak ki sana fark ettirmeden..Bir cümle dahi olsa bilemezsin o cümlenin senin hayatına katacaklarını..En güzeli ise o küçük odandan,o dopdolu otobüsten kurtulup bambaşka bir dünyanın kapısını aralayacaksın..Hatta yeni zevkler hobiler bulacaksın,belki bir idol bulacaksın kendine,derdine derman veya derdinde yanındaymışcasına bir omuz bulacaksın,yalnızlığını giderecek..Daha bir çok şey.Ona şans ver.İnan ki zevkli şeylerde yararlı olabiliyor!Unutma,bir çok kitap yönetmenini bekliyor!..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Huzurlu Olma Serüveni 2

Merhaba! Umuyorum ki perşembe gününden beri sağlığın sıhatin iyidir. Yeni bir serüvene başladığımız şu günlerdeki değişimi hissediyor musun? Hissetmiyorsan da ilerleyen yazılarda huzuru daha mümkün kılacağız. Bu enerji bizi bulacak.
Başlık: Kusursuzluğu Kabullenin
Uzun bir konuyla daha beraberiz. Ben kitapta size ne yazdığını değil hep kendi düşüncelerimi aktarıyor olacağım. Bu nedenle benim gibi düşünüyor olmak zorunda değilsin. Beraber huzuru arıyoruz sadece.
Konumuz aslında bizi "mükemmeliyetçilik" kavramının ortasına atıyor. Huzurumuzu kaçıran hep daha iyisi olması gerekliliği dürtüsü hepimizi görmüyor mu? Halbuki bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek gerekmiyor mu? Her zaman daha iyisi mi olmalı? Bunun için çalışmak denemek şahane bir yolken biz neden bunu bir işkence ve kısır bir döngü içinde bırakırız ki? Hep daha iyisi. En iyisi olmalı. Ama bu kime göre neye göre? Sana göre en iyisi sahiden de en iyisi midir ki? Bunca yıldır kendimizi yorduğumuz yeterli. Biz mükemmel…

Senin İçin Huzur

Merhabalar!  Blogger okuyan, yazan üç beş insan kaldık herhalde şurada. 😂 Hatta okuyan kişi sayısı okul bazında artarken yazı okuma olarak düştüğü şu günlerde seninle burada buluşmak çok özel..
Sürekli yazayım dedim olmadı. Zorlayınca da hiç olmaz ya hani tam da öyle bir durum.
Yazmayı,  seninle burada konuşmayı seviyorum ben.  Bu nedenledir ki özür diliyorum verdiğim aralar için.
Huzur arayışımız bu yazıda devam ediyor. Sık sık yazmaya çalışacağım. Canlansın buralarda yazın gelişiyle. Bir Youtube klasiği gibi yaparak anasayfamdaki abone ol tuşuna tıklar mail adresinizi yazarsanız ben yazı koydukça bildirim gelir. (Şaka değil 😄)
Bugünkü konumuz kitaptan olmayacak. Huzurun senin için ne ifade ettiğine bakmadan huzuru aramak da saçma geldi.
Sor istiyorum kendine huzur senin için ne?
Aklına ne geliyor huzur denilince?
Bir meyhanede rakı balık mı?
Ailenle geçirdiğin bir akşam mı?
Deniz kenarında çekirdek çitlenmek mi?
Balık tutmak mı?
Bomboş yatmak mı?
Tatil mi?
Çalışmak mı?
Daha sonra…

Huzurlu Olma Serüveni 1

Buralar eskiden nasıl da canlıydı. Şimdiler de yokmuşum. Halbuki ne hevesle yazar, paylaşırdım sizlerle. Nasıl severdim seninle/ sizinle konuşmayı...
Sanmayın ki bıraktım buraları. Sadece hep aynı konular üzerinden gitmeyelim yeni konsept bulalım istedim. Yazayım bak bunu diyeceğim bir ilham. Daha geçen gün almış olduğum bir kitap farklı bir bakış açısı sundu. Madem öyle bende burada paylaşayım bir çay eşliğinde tartışalım dedim.
Kitabımız Dr. Richard Carlson'nın "Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak Şeyleri Dert Etmeyin" isimli kitabı. Tam 190 başlıktan oluşuyor. Bende Salı Perşembe ve Cumartesi günleri bir başlıkla geleceğim.
Bugün ilk başlıkla başlıyoruz.
Başlık: Ufak Tefek Şeyleri Dert Etmeyin
Hayatta ne kadar saçma ve küçük şeylere dakikalarımızı hatta saatlerini harcadığımızı fark ediyor muyuz? Kötü haber ne yazık ki fark etmiyoruz. Daha da fenası bunları büyütüp büyütüp bir dünya haline getiriyoruz. Sonrası belli zaten. Depresif haller, her şey üstüme geliyorlar. Haya…