Ana içeriğe atla

Huzurlu Olma Serüveni 1

Buralar eskiden nasıl da canlıydı. Şimdiler de yokmuşum. Halbuki ne hevesle yazar, paylaşırdım sizlerle. Nasıl severdim seninle/ sizinle konuşmayı...
Sanmayın ki bıraktım buraları. Sadece hep aynı konular üzerinden gitmeyelim yeni konsept bulalım istedim. Yazayım bak bunu diyeceğim bir ilham. Daha geçen gün almış olduğum bir kitap farklı bir bakış açısı sundu. Madem öyle bende burada paylaşayım bir çay eşliğinde tartışalım dedim.
Kitabımız Dr. Richard Carlson'nın "Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak Şeyleri Dert Etmeyin" isimli kitabı. Tam 190 başlıktan oluşuyor. Bende Salı Perşembe ve Cumartesi günleri bir başlıkla geleceğim.
Bugün ilk başlıkla başlıyoruz.
Başlık: Ufak Tefek Şeyleri Dert Etmeyin
Hayatta ne kadar saçma ve küçük şeylere dakikalarımızı hatta saatlerini harcadığımızı fark ediyor muyuz? Kötü haber ne yazık ki fark etmiyoruz. Daha da fenası bunları büyütüp büyütüp bir dünya haline getiriyoruz. Sonrası belli zaten. Depresif haller, her şey üstüme geliyorlar. Hayat çok kısa değil mi? Saniyeler aleyhimize işlerken nedir bu ölmeyecekmişiz gibi her şeye üzülmeler? Üzüldüğün her neyse eğer 1 saat sonra öleceğini bilseydin hala üzülür müydün bir sor. Cevabın "Hayır" ise bu ufak tefek bir sorundur. Bunlarla ömrünü harcayıp sonrasında yıllarım böyle geçti demek istemiyorsan değişim zamanı. Gülümsemen ve mutlu olmanın değerinde olduğunda değişim seni takip edecektir. Yeter ki bunu iste. Yarın bi fark yarat. Geç gelen hocana kızma, trafikte sinyalsiz geçene sinirlenme, tuhaf davranan arkadaşını umursama, yersiz yere sinirlenen müdürüne aldırma veya daha ne kadar ufak tefek şeylerin varsa normalde verdiğin tepkinin olumlusunu ver. Bakalım nasıl değişecek dünyan?Bu serüvene benimle beraber katıldığın için teşekkür ederim. Bakalım 190 yazının sonunda huzuru bulacak mıydık? Sanırım huzur bizi bekliyor!😻
Son olarak kitaptan bir sözle bitirelim.
1) Ufak tefek şeyleri dert etme ve
2)Zaten hepsi de ufaktır. //Dr. DYER

Yorumlar

 1. Güzel bir konu seçmişsiniz. Şöyle bir düşününce ne kadar ufak tefek şeyleri dert ettiğimizi görebiliyoruz. İnşallah bu tür şeyleri dert etmekten kurtuluruz :)

  Sizi de bloğumuza beklerim: maviveedebiyat.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bu serüvenin sonunda buna ulaşacağımızı umuyorum. Blogunuzu da takip edeceğim. İyi günler dilerim.😊

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Huzurlu Olma Serüveni 2

Merhaba! Umuyorum ki perşembe gününden beri sağlığın sıhatin iyidir. Yeni bir serüvene başladığımız şu günlerdeki değişimi hissediyor musun? Hissetmiyorsan da ilerleyen yazılarda huzuru daha mümkün kılacağız. Bu enerji bizi bulacak.
Başlık: Kusursuzluğu Kabullenin
Uzun bir konuyla daha beraberiz. Ben kitapta size ne yazdığını değil hep kendi düşüncelerimi aktarıyor olacağım. Bu nedenle benim gibi düşünüyor olmak zorunda değilsin. Beraber huzuru arıyoruz sadece.
Konumuz aslında bizi "mükemmeliyetçilik" kavramının ortasına atıyor. Huzurumuzu kaçıran hep daha iyisi olması gerekliliği dürtüsü hepimizi görmüyor mu? Halbuki bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek gerekmiyor mu? Her zaman daha iyisi mi olmalı? Bunun için çalışmak denemek şahane bir yolken biz neden bunu bir işkence ve kısır bir döngü içinde bırakırız ki? Hep daha iyisi. En iyisi olmalı. Ama bu kime göre neye göre? Sana göre en iyisi sahiden de en iyisi midir ki? Bunca yıldır kendimizi yorduğumuz yeterli. Biz mükemmel…

Senin İçin Huzur

Merhabalar!  Blogger okuyan, yazan üç beş insan kaldık herhalde şurada. 😂 Hatta okuyan kişi sayısı okul bazında artarken yazı okuma olarak düştüğü şu günlerde seninle burada buluşmak çok özel..
Sürekli yazayım dedim olmadı. Zorlayınca da hiç olmaz ya hani tam da öyle bir durum.
Yazmayı,  seninle burada konuşmayı seviyorum ben.  Bu nedenledir ki özür diliyorum verdiğim aralar için.
Huzur arayışımız bu yazıda devam ediyor. Sık sık yazmaya çalışacağım. Canlansın buralarda yazın gelişiyle. Bir Youtube klasiği gibi yaparak anasayfamdaki abone ol tuşuna tıklar mail adresinizi yazarsanız ben yazı koydukça bildirim gelir. (Şaka değil 😄)
Bugünkü konumuz kitaptan olmayacak. Huzurun senin için ne ifade ettiğine bakmadan huzuru aramak da saçma geldi.
Sor istiyorum kendine huzur senin için ne?
Aklına ne geliyor huzur denilince?
Bir meyhanede rakı balık mı?
Ailenle geçirdiğin bir akşam mı?
Deniz kenarında çekirdek çitlenmek mi?
Balık tutmak mı?
Bomboş yatmak mı?
Tatil mi?
Çalışmak mı?
Daha sonra…